Title | Thrill Your Ride |
Agency | Ogilvy Canada |
Campaign | Thrill Your Ride |
Advertiser | TD insurance |
Brand | TD insurance |
Date of First Broadcast/Publication | 2023 / 4 |
Business Sector | Insurance |
Media Type | Television |
Length | |
Post Production | Alter Ego |
VFX/Post Production | Final Cut |
Music / Sound Design | Vapor Music Group |
Advertising Manager | Betsey Chung |
Advertising Manager | Michael Armstrong |
Advertising Manager | Sarah Green |
Advertising Manager | Brad Buset |
Advertising Manager | Campbell Sanderson |
Advertising Manager | Alan Wen |
Advertising Manager | Jayne Wilkinson |
Advertising Manager | Rachel Fyfe |
Advertising Manager | Heather Sullivan |
Vice President (VP) | Catherine Demajo |
Account Manager | Julia Sinyakina |
Strategist | Emily Penner |
Art Director | Kyle Caven |
Copywriter | Matt Rogers |
Digital Producer | Joel Garcia |
Artist | Sharon Erlick |
Artist | Steve Kornbloom |
Artist | Roy Casim |
Artist | Peter Giftopoulos |
Artist | Gordon Szendrey |
Chief Creative Officer | Francesco Grandi |
Creative Director | Ian Simpson |
Creative Director | Catherine Allen |
Copywriter | Andrew Erskine |
Art Director | Emmanuel Torres |
Executive Agency Producer | Vanessa Birze |
Agency Producer | Maddy O’Shaughnessy |
Strategy Director | Sarah Almond |
Strategist | Maddie Pace |
Managing Director | Sandi Truffen |
Account Director | Kristine Lafreniere |
Account Director | Mikael Martinez |
Account Management Team | Alyzeh Ahad |
Production Company | Soft Citizen |
Director | The Sacred Egg |
Executive Producer | Eva Preger |
Executive Producer | Link York |
Executive Producer | Rob Burns |
Executive Producer | Jaclyn Morga |
Producer | Andrew Studholme |
Director of Photography (DOP) | Joost van Gelder |
Colorist | Wade Oldum |
Colorist | Eric Whipp |
Color Assist | Sam Omand |
Post-production Producer | Mariya Guzova |
Executive Post Producer | Hilda Pereira |
Managing Director | Justin Brukman |
Executive Post Producer | Sarah Roebuck |
Head of Production | Penny Ensley |
Post-production Producer | Jamie Nagler |
Editor | Sam Bould |
VFX/Post Production | The Mill LA |
2D Lead | Leanne Pletersky |
2D Lead | Ben Gallagher |
2D Artist | Pete Atack |
2D Artist | Rafael Vormittag |
VFX Executive Producer | Louise Unwin |
VFX Producer | Saskia Delius |
VFX Artist | Lev Bravo |
Online Editior | Jay Smith |
Online Editior | Tessa Giffen |
Music Creative Director | Joey Serlin |
Music Creative Director | Dustin Anstey |
Executive Sound Producer | Kailee Nowosad |
Sound Designer | Levi Considine |
Voice Talent | Haviah Mighty |
Agency | A361 |